Hobby po nauce jazdy - Jaki ubiór jest odpowiedni na zawody jeździeckie?


Po nauce jazdy warto zająć się tym co lubimy najbardziej. Zdany upragniony egzamin to duży stres. Aby dobrze się czuć warto skupić się na spędzaniu czas na dobrym hobby, jakim dla wielu osób jest właśnie jazda konna.

Każdy kto chociaż trochę interesuje się zawodami jeździeckimi może zauważyć, że zawodnicy tej dyscypliny wyróżniają się niesamowitą elegancją i schludnością w swym ubiorze. Zawody jeździeckie to dyscyplina bardzo prestiżowa i ceniona przez wielu ulubieńców koni. Jeźdźcy muszą się zatem prezentować odpowiednio na zawodach zarówno jak ich konie.

Przed zawodami konie poddawane są odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym tak, aby w pełni uwydatnić ich piękno oraz ich jeźdźcy muszą zadbać o odpowiedni ubiór. Trzeba tu zaznaczyć, że ubiór dla jeźdźca jest bardzo drogi, jednakże na zawodach bezwzględnie wymagany. Składa się on z specjalnej dopasowanej koszuli, fraka, bryczesów, butów jeździeckich, oraz specjalnego cylindra, który pełni rolę ochronną. Wszystko to wiąże się z dość dużymi kosztami, gdyż odzież na zawody dla jeźdźca jest bardzo droga.

Wielu jednak zawodowców posiada sponsorów, którzy finansują im taki ubiór. Poszczególne elementy ubioru muszą być odpowiednio dopasowane stylistycznie, ale przy tym muszą być wygodne i dopasowane, żeby nie krępowały ruchów jeźdźca. Koszt kompletnego ubioru na zawody szacuje się od tysiąca złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Jest to więc bardzo specyficzna i droga branża i bez sponsora przeciętny człowiek nie jest w stanie się sam zaopatrzyć w tego typu ubiór.

Oprócz tego wśród kobiet, które uczestniczą w zawodach jeździeckich panuje moda na niecodzienną biżuterię, którą chętnie kobiety prezentują. Są to między innymi piękne złote lub srebrne spinki do plastronu z imitacja głowy konia czy podkowy jak również specjalne siatki w postaci spinek z kokardami, które zawodniczki przyczepiają sobie do włosów. Z roku na rok ubiór jeździecki ma swoje nowe trendy, z których zawodowcy chętnie korzystają by zachwycać nas wszystkich na zawodach.

Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie żywienie koni. Dobór właściwej paszy dla koni to najważniejszy sposób na zdrową hodowle i dobre podejście do tego sportu.